Digitální technologie ve výuce uměleckých předmětů

Toto fórum je určeno pro diskusní příspěvky k projektu Podpora uměleckého vzdělávání v ČR.

Digitální technologie ve výuce uměleckých předmětů

Příspěvekod Administrátor » září 28, 2014, 20:21

Na http://eurohudebka.cz/projekt_podpora_aktivity_zus.html#multimedialni_vyuka uvádíme technické specifikace multimediální učebny hudební nauky, školního zvukového studia a grafického studia v rámci výtvarného oboru. Budeme rádi za Vaše názory k těmto technickým návrhům.
Tým Eurohudebka.cz
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 16
Registrován: září 28, 2014, 19:48

Re: Digitální technologie ve výuce uměleckých předmětů

Příspěvekod rmimra » březen 1, 2015, 00:10

Dne 17. 2. se konal první seminář projektu Podpora uměleckého vzdělávání v ČR. Seminář se zaměřil na digitální technologie v hudebním vzdělávání. Během diskuse jsme se dohodli na softwarovém řešení učebny zvukové tvorby a zvukového studia – učebny budou vybaveny DAW aplikací Cubase (http://www.steinberg.net/en/products/cubase/start.html), notačním programem MuseScore http://musescore.org/cs, případně virtuálními hudebními nástroji.
Učebna hudební nauky ZUŠ a hudební výuky na ZŠ a gymnáziích bude vybavena řadou výukových programů. Z těch placených např. EarMaster (https://www.youtube.com/watch?v=9eLFbYyHNbE), Rhythm-Trainer nebo Score-Trainer. Především však učebny vybavíme sadou freewarových programů, které žákům umožní i domácí práci s nimi. Pan Václav Dachs ze ZUŠ Hranice na Moravě doporučil následující programy:

Tónový generátor: http://www.nch.com.au/tonegen/index.html
Metronom: http://www.nch.com.au/metronome/index.html
Audio recorder/editor: http://audacity.sourceforge.net/
SW podpora výuky hry na kytaru, výuky zpěvu a nauky o hudbě: http://www.guitar-and-bass-software.com/eng/download.html
Geogebra (vhodné pro grafické znázornění průběhu a struktury zvuku): https://www.geogebra.org/download

Programy, které je možné používat na platformě Mac, představil Michal Jakub Tomek. Jeho tipy najdete na následujícím odkazu: http://eurohudebka.cz/aplikace_pro_mac.html.
rmimra
 
Příspěvky: 2
Registrován: září 28, 2014, 21:49

Re: Digitální technologie ve výuce uměleckých předmětů

Příspěvekod Administrátor » březen 2, 2015, 10:09

V týdnu následujícím po semináři výše uvedené tipy doplnil pan Martin Grobár o odkaz na opensource DAW aplikací NanoStudio (http://www.blipinteractive.co.uk/download.php) a o online nástroje na rozvoj hudebnosti http://soundation.com a Noteflight.com (http://www.noteflight.com/login).

Budeme rádi za další tipy na freewarové výukové programy vhodné pro práci v uměleckých předmětech.
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 16
Registrován: září 28, 2014, 19:48

Re: Digitální technologie ve výuce uměleckých předmětů

Příspěvekod Administrátor » březen 12, 2015, 22:05

Digitální technologie ve výtvarném vzdělávání
V rámci projektu Podpora uměleckého vzdělávání v ČR počítáme vedle podpory hudebních oborů také s podporou výuky s využitím digitálních technologií ve výtvarném oboru (aktivita 1.3) a výtvarné výchově (aktivita 1.6) . Jednotlivé učebny budou vybaveny 8 – 10 (ZUŠ) nebo 10 – 15 (ZŠ a gymnázia) žákovskými stanicemi. Každá žákovská stanice bude mít počítač (platforma PC), monitor velikosti 25´´, kvalitní grafickou kartu, grafický tablet (A5 s přítlakem nebo A4 bez přítlaku). Žákovské stanice budou pravděpodobně vybaveny balíkem programů Adobe (především Illustrator, Photoshop, Premiere Pro, After Effects, InDesign, Audition).
Žákovské stanice budou napojeny na učitelskou stanici, která bude propojena s projektorem/TV, kvalitní tiskárnou a datovým úložištěm propojeným s administrací webu. Je možné také dokoupit aktivní reproduktory nebo kvalitní fotoaparát. Pro využití ve filmové a multimediální tvorbě lze školu vybavit zvukovým studiem (aktivita 1.2). V rámci projektu jsme připravili řešení „na klíč“, které obsahuje počítač se střižnou Cubase a s profesionální zvukovou kartou + dva poslechové monitory, studiová sluchátka a sadu mikrofonů.

Popis aktivity 1.3 najdete zde: http://eurohudebka.cz/projekt_podpora_aktivity_zus.html#graficke_studio.
Aktivitu 1.6 popisujeme na tomto odkazu: http://eurohudebka.cz/projekt_podpora_aktivity_zs_a_gym.html#vytvarna_vychova.

Budeme rádi za komentáře k uvedeným technickým specifikacím.
Tým Eurohudebka.cz
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 16
Registrován: září 28, 2014, 19:48

Re: Digitální technologie ve výuce uměleckých předmětů

Příspěvekod rmimra » květen 2, 2015, 20:01

Vzhledem k aktuální cenové politice firmy Adobe můžeme školám nabídnout pouze dvouletou licenci kompletního balíku programů. Jedná se o licenci pro neomezený počet počítačů na každé škole. Druhou variantou je trvalá licence sady programů Corel. Konkrétně se jedná o CorelDraw, Corel Photo-Paint, Corel Painter a program pro úpravu videa VideoStudio Pro nebo Pinnacle Studio. 30denní zkušební verzi programů si můžete stáhnout na následujících odkazech:
CorelDraw a Corel Photo-Paint http://apps.corel.com/int/cz/products/cdgs/index.html
Corel Painer (ke stažení ve spodní části uvedeného odkazu) http://www.painterartist.com/rw/product/paint-program/?_ga=1.98449244.277607681.1430556993
VideoStudio Pro https://store.videostudiopro.com/1184/purl-ATG_PID_HPBanner_VSproX7?_ga=1.79938962.404735964.1430588846
rmimra
 
Příspěvky: 2
Registrován: září 28, 2014, 21:49

Re: Digitální technologie ve výuce uměleckých předmětů

Příspěvekod Administrátor » září 30, 2017, 20:30

Od 1. října 2017 zahajujeme projekt Podpora uměleckého vzdělávání pro rovné příležitosti. Digitální technologie využijeme pro realizaci e-learningových kurzů, webinářů, pro vytvoření videozáznamů aktivit. Součástí projektu jsou kurzy na téma audiovizuální a filmová výchova. Více o projektu uvádíme na http://eurohudebka.cz/index.html.
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 16
Registrován: září 28, 2014, 19:48


Zpět na Diskuse k projektu

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků

cron